Opštine duguju preko 200 miliona eura

Bez autora
Apr 01 2013

Crnogorske opštine su kreditno zadužene nešto više od 115 miliona eura, dok druge neizmirene obaveze prelaze 90 miliona eura. Ukupan prihod svih lokalnih uprava u prošloj godini iznosio je 213 miliona eura. Kada se saberu sva dugovanja, krediti i ostala potraživanja opština, više od pola prihoda otpada na dugove. U najgoroj situaciji je Kolašin kojem bi za otplatu nagomilanih kredita i ostalih neizmirenih obaveza trebalo oko dva i po prošlogodišnja budžeta, Nikšiću jedan i po da bi bili na nuli, a Budvi cijeli jedan budžet iz prošle godine. Kada je riječ o dugu prema bankama, prednjači Podgorica na koju otpada više od četvrtine ukupnog duga lokalnih uprava, odnosno 30 miliona. Nikšić duguje 16 miliona, a nešto više od njega zajedno Pljevlja i Bijelo Polje. Od Bara i Budve bankari očekuju po sedam i po miliona, a po koju desetinu hiljada eura iznad i ispod pet miliona od Berana, Tivta, Cetinja i Kotora. Herceg Novi duguje četiri i po, 4,1 Kolašin, skoro dva i po Ulcinj, a Plav skoro 1,4 miliona eura.

Opštine duguju preko 200 miliona euraCrnogorske opštine su kreditno zadužene nešto više od 115 miliona eura, dok druge neizmirene obaveze prelaze 90 miliona eura, pokazali su podaci Ministarstva finansija.

Ukupan prihod svih lokalnih uprava u prošloj godini iznosio je 213 miliona eura. Kada se saberu sva dugovanja, krediti i ostala potraživanja opština, više od pola prihoda otpada na dugove, prenosi Mina.

U najgoroj situaciji je Kolašin kojem bi za otplatu nagomilanih kredita i ostalih neizmirenih obaveza trebalo oko dva i po prošlogodišnja budžeta, Nikšiću jedan i po da bi bili na nuli, a Budvi cijeli jedan budžet iz prošle godine.

Kada je riječ o dugu prema bankama, prednjači Podgorica na koju otpada više od četvrtine ukupnog duga lokalnih uprava, odnosno 30 miliona.

Nikšić duguje 16 miliona, a nešto više od njega zajedno Pljevlja i Bijelo Polje. Od Bara i Budve bankari očekuju po sedam i po miliona, a po koju desetinu hiljada eura iznad i ispod pet miliona od Berana, Tivta, Cetinja i Kotora. Herceg Novi duguje četiri i po, 4,1 Kolašin, skoro dva i po Ulcinj, a Plav skoro 1,4 miliona eura. Ispod miliona duguju Plužine, Rožaje, Danilovgrad, Šavnik, Žabljak i Andrijevica, koja ima i najmanje obaveza prema bankarima, oko 180 hiljada eura.

Osim obaveza prema bankama, lokalne uprave duguju još skoro 95 miliona. Tu prednjače Budva sa skoro 29 i Nikšić sa deset miliona, kao i Bar sa skoro istim minusom. Bijelo Polje duguje 8,4, skoro sedam miliona Pljevlja, oko šest Cetinje, oko pet i po i 5,2 Berane i Ulcinj.

Kolašin duguje četiri i po, skoro tri Plav i gotovo dva miliona Kotor. Između 1,9 i 1,6 miliona eura zadužene su opštine Kotor, Herceg Novi i Danilovgrad. Žabljak, pored kreditnih zaduženja, ima još oko 432, Šavnik 300, a Mojkovac 267 hiljada eura duga. Dugovanja glavnog grada su oko 60 hiljada, a Plužina oko pet hiljada.

Kada je riječ o neizmirenim finansijskim obavezama, mimo kredita, bez dugova su Rožaje, Tivat i Andrijevica. Metropola turizma duguje blizu 40 miliona, gotovo 25 miliona eura manje nego prije godinu i po, kada je stupanjem na dužnost novog gradonačelnika Lazara Rađenovića, bila podvučena crta. Prihodi te opštine za prošlu godinu iznosili su 39 miliona.

Ovogodišnji budžet, jednoglasni su u vlasti i opoziciji, nije razvojni niti investicioni, ali je, kako je obrazložio predlagač, najbolje što se moglo. Kritičari lokalne vlasti smatraju da je potrošački, a da su prihodi, kao i prošle godine, nerealno planirani.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik